

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 250 pF |
| Voltage Rating (DC) | 40 V |
| Length | 4.57 mm |
| Width | 3.94 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Schottky Barrier Rectifier |
| Current Rating | 3 A |
| Output Current | 3 A |
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 500 mV |
| Average Rectified Current | 3 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 40 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 100 A |
| Reverse Voltage | 40 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 757
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09341
Ext.Price$0.09341
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09341 | $0.09341 |
| 10 | $0.08411 | $0.84110 |
| 50 | $0.07574 | $3.78700 |
| 100 | $0.06787 | $6.78700 |
| 500 | $0.06082 | $30.41000 |
| 1000 | $0.05508 | $55.08000 |
| 3000 | $0.04988 | $149.64000 |
| 5000 | $0.04724 | $236.20000 |
